Alkoholizm to postępująca, chroniczna choroba, u której podstaw leży nadmierne spożycie alkoholu. Cierpiąca z jej powodu osoba, określana mianem alkoholika, uzależniona jest od alkoholu zarówno w sposób fizyczny, jak i psychiczny, i nie jest w stanie kontrolować swojego spożycia ani towarzyszących mu zachowań.
Objawy świadczące o uzależnieniu od alkoholu
Uzależnienie od alkoholu może być trudne do zdiagnozowania. Do objawów, które wskazują na pojawienie się problemu i powinny wzbudzić niepokój zarówno osoby pijącej, jak i jej otoczenia, należą:
- zwiększenie ilości spożywanego alkoholu,
- częstsze doprowadzanie się do stanu upojenia alkoholowego,
- zwiększenie tolerancji na alkohol,
- traktowanie alkoholu jako remedium na problemy,
- ciągłe szukanie okazji do picia alkoholu,
- spożywanie alkoholu w sytuacjach, które wymagają zachowania trzeźwości,
- picie alkoholu w celu złagodzenia objawów kaca,
- wystąpienie głodu alkoholowego,
- powstawanie luk w pamięci,
- występowanie objawów zespołu abstynencyjnego na skutek zaprzestania picia,
- kontynuowanie spożycia alkoholu pomimo występowania negatywnych skutków zarówno zdrowotnych, jak i społecznych.
O uzależnieniu może świadczyć również wystąpienie różnorodnych dolegliwości zdrowotnych, zarówno z zakresu zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Czy ilość spożytego alkoholu warunkuje bycie uzależnionym?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała poziom bezpiecznej ilości spożywanego alkoholu, jako miary używając porcji standardowej rozumianej jako 10 g czystego alkoholu, co stanowi równowartość około 250 ml piwa o mocy 5%, 100 ml wina o mocy 12% lub 30 ml wódki o mocy 40%. Zgodnie z obliczeniami organizacji, mężczyźni nie powinni przekraczać czterech, a kobiety dwóch standardowych porcji alkoholu dziennie. Ilość pitego alkoholu nie musi świadczyć o uzależnieniu, przekroczenie zalecanego spożycia stanowi jednak jeden z czynników ryzyka rozwoju alkoholizmu.
Konsekwencje regularnego spożywania alkoholu
Alkohol jest substancją, której spożycie wywołuje wyraźny negatywny wpływ na ludzki organizm. Do najczęstszych zaburzeń spowodowanych nadmiernym piciem alkoholu zaliczają się:
- choroby wątroby – marskość, stłuszczenie oraz zapalenie tego organu,
- choroby układu pokarmowego – uszkodzenie śluzówki żołądka, refluks żołądkowo-przełykowy,
- zapalenie trzustki,
- schorzenia układu krążenia – nadciśnienie tętnicze, kardiomiopatie, zaburzenia rytmu serca,
- uszkodzenia układu nerwowego,
- zaburzenia ośrodka pamięci,
- zaburzenia czynności seksualnych,
- podwyższone ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych,
- depresja,
- zaburzenia lękowe,
- paranoja,
- epizody psychotyczne.
Alkoholizmowi ma negatywny wpływ również na życie społeczne pijącej osoby. Prowadzi do konfliktów w sferze prywatnej i zawodowej, zerwania więzów międzyludzkich, a także utraty pracy i popadnięcia w długi.
Kiedy należy sięgnąć po pomoc specjalisty?
Każda pijąca alkohol osoba powinna na bieżąco monitorować swoje spożycie i reagować na negatywne doświadczenia będące konsekwencją nadmiernej ilości napojów wyskokowych. Po pomoc specjalisty należy sięgnąć natychmiast po zauważeniu u siebie problemu z alkoholem. By przekonać się, czy model spożywania tej substancji nosi znamiona uzależnienia, warto odpowiedzieć sobie na trzy pytania:
- Czy picie alkoholu doprowadziło kiedyś do poczucia winy?
- Czy picie alkoholu stanowiło kiedykolwiek powód krytyki ze strony otoczenia?
- Czy chęć sięgnięcia po alkohol była kiedykolwiek pierwszą myślą po przebudzeniu?
Udzielenie twierdzącej odpowiedzi na każde z tych pytań wskazuje na niezdrową relację z alkoholem i powinno skłonić do sięgnięcia po pomoc specjalisty z dziedziny leczenia uzależnień.
Jak zmotywować się do ograniczenia picia alkoholu?
W celu zmotywowania się do ograniczenia picia alkoholu warto uzmysłowić sobie, że jest to sposób na zachowanie zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, i uniknięcie wywoływanych tą substancją chorób. Zachowanie trzeźwości wiąże się z posiadaniem większej ilości czasu na dbanie o relacje międzyludzkie i realizowanie własnych pasji. Dodatkową motywacją do ograniczenia picia powinna być również możliwość możliwość odsunięcia od siebie wywołanych nadmiernym spożyciem alkoholu dolegliwości, takich jak bóle głowy, nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło i hałas. Energię zaoszczędzoną poprzez zaprzestanie picia można spożytkować, skupiając się na tym, co w życiu naprawdę ważne.
Leczenie alkoholizmu
Leczenie alkoholizmu przeprowadzane jest w profesjonalnych ośrodkach terapeutycznych. Placówką tego typu jest prywatny Ośrodek Terapii i Leczenia Uzależnień FreeDom, oferujący intensywny odwyk w kontrolowanych warunkach, stanowiący najbardziej skuteczną metodę walki z uzależnieniem od alkoholu.